اتاق کودک

مادران از بدو تولد فرزندان خود دچار سردرگمی برای ایجاد فضای مناسب در اتاق کودکان هستند. تزیین اتاق کودک از اهمیت زیادی برخورداره، چون این اتاق محل شکل گیری شخصیت فرزندان هست. پس لازمه چند نکته رو بخاطر داشته باشید.

تغییر دکوراسیون با رشد کودک

اتاق کودکتون رو جوری بیارایید که با توجه به رشد سنی کودک بشه دکور رو تغییر داد. چون با رشد کودک، دنیای کودکانه اش نیز تغییر می کنه.

وقتی نوزاد است از ترکیب های رنگارنگ و طرح های فانتزی خوشش میاد ولی بزرگتر که بشه اگه دختر باشه از رنگهای مثل صورتی و طرح های پرنسسی و اگه پسر باشه از طرح هایی مثل قهرمانان و ماشین و رنگهایی که در این طرح ها استفاده شده خوشش میاد. پس سلیقه کودک با توجه به روحیه و سنش کاملا متفاوت میشه.

نظر کودک خود رو بپرسید

همیشه برای انتخاب دکور و رنگ اتاق، نظر کودک خود رو بپرسید، چون در شخصیتش خیلی تاثیر داره و باعث افزایش اعتماد به نفس و خودکفایی فرزندان می شه. اگه کودکتون نمیتونه حرف بزنه چند رنگ رو جلوش بزارید و ببینید از بین این رنگها بیشتر به کدوم تمایل داره.

جایی برای بازی و ماجراجویی

اگه ابعاد اتاق مناسب باشه می تونید یه محیط کوچک واسه بازی بچه ها اختصاص بدین. کودکان از جای نقلی و دنج برای بازی خوششون میاد. می تونید اون مکان رو مثل یه قصر، کشتی یا چادر و هر چیزی که کودکتون دوست داره دربیارید.

نور اتاق کودک

اتاق باید پنجره ای داشته باشه که نور خورشید چند ساعتی از روز به اتاق بتابه. برای اینکه نور خورشید مستقیم نباشه می تونید از پرده نازکی استفاده کنید تا از برخورد نور مستقیم به کودک جلوگیری کنه. بهتره از آستری ضخیم واسه پرده هم استقاده کنید چون کودک در طول روز هم، می خوابه و بهتره در اون ساعات اتاقش تاریک بشه.

برای شب هم از نور چراغی استفاده کنید که مستقیم نباشه و به سقف بتابه.

حس مسئولیت در کودک

بهتر است کشو ها و کمدهای لباس را با ارتفاع متناسب با کودک انتخاب کنید. تا بعد از اینکه به سن خاصی رسید بتونه خودش وسایل و لباساشو توی کمد و کشو قرار بده. این قضیه باعث ایجاد حس مسئولیت در شخصیت او می شه. فقط این نکته رو در نظر بگیرید که اگه کاری رو به درستی انجام نداد، اون کار رو به صورت صحیح جلوی کودک انجام ندین، چون به کودک برمیخوره و اون حس مشارکت در کارها رو از دست میده.

ایجاد حس هنری در کودکان

برای ایجاد مفهوم ابتدایی هنر در کودکان می تونید، میز و تابلویی در اتاقش اختصاص بدین و فعالیت های هنری مثل نقاشی، سفال، خمیربازی و کاردستی هایی که خودش درست کرده رو اونجا قرار بدین.

اهمیت کتابخوانی و یادگیری کودکان

بخشی از اتاق رو به فضای آموزشی اختصاص بدین. می تونید با گذاشتن میز تحریر، کتابخونه و وسایل آموزشی از قبیل کره جغرافیایی یا وسایل آموزش آناتومی بدن انسان و کتابهای آموزشی، فضایی برای یادگیری و مهم شمردن یه سری عادتها ایجاد کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *