ترک لب علت‌ها و روش‌های پیشگیری و درمان

ترک لب؛ علت‌ها، روش‌های پیشگیری و درمان

خشکی و ترک لب‌ در اغلب در زمستان و گاهی اوقات در تابستان دیده می‌شود. ترک خوردگی لب زمانی که مزمن شود، می‌تواند نشانه وجود نوعی بیماری باشد. ولی در اغلب موارد علت ترک لب به عادت‌های روزانه برمی‌گردد که با ترک آن‌ها و کمک از روش‌های زیر می‌توانید آن را از بین ببرید.

کمبود مایعات در بدن

در بسیاری از موارد خشکی پوست و لب از کمبود مایعات در بدن سرچشمه می‌گیرد. نوشیدن ۸ لیوان آب در طول روز از خشکی لب‌ها پیشگیری می‌کند.

روش‌ درمانی: سعی کنید نوشیدن مایعات را در طول روز افزایش دهید. آب بهترین نوشیدنی است که به راحتی و همه جا در دسترس است. تلاش کنید در طول روز ۸ لیوان آب بنوشید.

بازی کردن با پوست لب و خیس کردن مداوم لب‌ها با زبان

خیس‌کردن لب‌ها با زبان و کندن پوست‌ لب‌ها دو عادتی هستند که باعث خشک‌تر شدن و پوسته‌پوسته شدن بیشتر لب‌ها می‌شوند. خیس کردن و لیسیدن لب‌های خشک و ترک خورده با زبان به‌طور موقت به شما احساس بهتری می‌دهد. ولی خیلی‌ها نمی‌دانند که بزاق هنگام بخار شدن، چربی‌های روی لب‌ را از بین ‌می‌برد و باعث خشک‌تر شدن لب‌ها می‌شود. جداکردن و کندن پوست لب‌ها نیز باعث پوسته‌پوسته‌شدن لب‌ها شده و ممکن است باعث خونریزی، ایجاد زخم، تاول یا تبخال در لب‌ها شود.

روش درمانی: هر زمان که برای زبان‌زدن به لب‌هایتان و یا بازی کردن با پوست لب وسوسه ‌شدید، به سرعت از یک کرم مناسب خشکی‌لب استفاده کنید.

استفاده از کرم‌های مرطوب کننده نامناسب

به ترکیبات موجود در بالم لب و کرمی که برای خشکی لب از آن استفاده می‌کنید، دقت کنید. بسیاری از این کرم‌ها حاوی کافور و وازلین هستند که به‌صورت موقت لب‌ها را درمان می‌کند، ولی در حقیقت باعث خشکی بیشتر لب‌‌ها شده و شما مجبور خواهید بود که به‌صورت مرتب آن کرم را تجدید کنید.

روش درمانی: از بالم‌‌لب‌ها و یا کرم‌هایی استفاده کنید که حاوی مرطوب‌کننده‌های طبیعی از قبیل: موم، روغن نارگیل و روغن بادام باشند. بعلاوه کرم‌هایی که پایه ویتامین دارند و یا حاوی گلیسیرین هستند نیز می‌توانند مفید باشند. یکی از روش‌ها برای نرم‌کردن و مرطوب‌کردن لب‌ها استفاده از روغن‌های طبیعی به‌صورت مستقیم بر روی لب است. برای مثال می‌توانید از روغن‌های نارگیل، روغن بادام، روغن زیتون و روغن گل رز به عنوان نرم کننده استفاده کنید. این روغن‌های طبیعی اثری فوق‌العاده‌ در نرم‌کردن پوست لب‌ دارند.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی که سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی باشد، نه تنها باعث شادابی پوست می‌شود، بلکه مانع خشک‌شدن پوست بدن و پوست لب‌ها نیز می‌شود. ویتامین‌ A، ویتامین B، ویتامین C، ویتامین B2 و ویتامین E برای داشتن پوستی سالم لازم هستند. کمبود هر کدام از این ویتامین‌ها می‌تواند باعث خشکی در لب‌ها شود. از خوردن غذاهایی که نمک زیاد دارند پرهیز کنید چون این غذاها باعث از دست رفتن آب بدن می‌شوند. بعلاوه حین خوردن مواد غذایی نمکی، بیشتر از حالت عادی با زبان خود لب‌ها را مرطوب می‌کنید. به همین‌دلیل پوست لب‌ها بیشتر خشک می‌شود.

خوابیدن با دهان باز

اگر صبح‌ها با لب‌هایی خشک و ترک خورده از خواب بیدار می‌شوید، احتمالا دلیل آن خوابیدن با دهان باز است. جریان هوا به داخل و خارج از لب‌ها در طول شب باعث خشکی لب‌ها می‌شود.

روش درمانی: پیش از خواب، بینی خود را شستشو دهید و مسیر تنفس‌تان را باز نگه‌دارید. بهتر است وضعیت خواب خود را نیز به گونه‌ای تغییر دهید که تنفس‌تان با بینی به راحتی انجام شود. اگر نمی‌توانید جلوی عادت باز شدن دهانتان حین خواب را بگیرید، از نرم‌کننده‌های مناسب لب طی شب استفاده کنید.

عوارض جانبی برخی از داروها

خشکی و ترک لب می‌تواند از عوارض جانبی برخی از داروها باشد.

روش‌ درمانی: نگران نباشید، با قطع داروها دوباره لب‌هایتان به حالت قبل برخواهند گشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *